Bronchit

Bronchit to choroba tchawicy i rozgałęzień oskrzelowych. Zazwyczaj jest to lekka choroba, jednak w przypadku przewlekłej choroby płuc i serca ma ona dość ostry przebieg. Możliwą komplikacją bronchitu jest zapalenie płuc. Najczęściej z zapaleniem oskrzeli mamy do czynienia zimą, często rozwija się ono na tle ostrej infekcji wirZapalenie pluc.jpgusowej górnych dróg oddechowych, choroby zębów lub zapalenia zatok przynosowych. Proces zapalny rozpoczyna się od ognisk, powstających w miejscach zakłócenia funkcji obronnych śluzówki. Chłodne masy powietrza, zawierające drobiny kurzu, wirusy, wywierają zgubny wpływ na błonę śluzową. Błona śluzowa chroni przed nagłymi zmianami temperatury o kilkanaście stopni określone grupy lipidów (tłuszczy), stale krążące we krwi.

W błonie śluzowej zachodzą intensywne procesy regeneracyjne. Jeśli z powodu wychłodzenia lub innych przyczyn (na przykład z powodu problemów w odcinku piersiowym kręgosłupa) dojdzie do zmniejszenia koncentracji lipidów we krwi lub zostanie zakłócone zaopatrzenie oskrzeli w krew, możliwości regeneracji są niewystarczające do zachowania trwałości błony śluzowej. Zwiększy się jej przepuszczalność i organizm zareaguje na inwazję ciał obcych procesem zapalnym.

Lecząc zapalenie oskrzeli należy unikać kontaktu z chłodnym powietrzem i źródłem infekcji. Konieczne jest racjonalne odżywianie, głównie jeśli chodzi o spożycie tłuszczów. Zabiegi terapii wibroakustycznej poprawią ukrwienie oskrzeli i przyczynią się do oczyszczenia krwi. Terapia stosowana jest w celu skrócenia czasu leczenia i zapobieżenia komplikacjom, a także w celu wzmocnienia efektu leczniczego po zakończeniu leczenia. Najkorzystniej jest rozpocząć leczenie przy pojawieniu się pierwszych oznak choroby. Przy ostrej formie choroby konieczne jest zastosowanie środków przeciwzapalnych.

Lista placówek medycznych, w których można poddać się kuracji wibroakustycznej (z użyciem Vitafonu)


Czytaj więcej