Bronchit

Bronchit to choroba tchawicy i rozgałęzień oskrzelowych. Zazwyczaj jest to lekka choroba, jednak w przypadku przewlekłej choroby płuc i serca ma ona dość ostry przebieg. Możliwą komplikacją bronchitu jest zapalenie płuc. Najczęściej z zapaleniem oskrzeli mamy do czynienia zimą, często rozwija się ono na tle ostrej infekcji wirZapalenie pluc.jpgusowej górnych dróg oddechowych, choroby zębów lub zapalenia zatok przynosowych. Proces zapalny rozpoczyna się od ognisk, powstających w miejscach zakłócenia funkcji obronnych śluzówki. Chłodne masy powietrza, zawierające drobiny kurzu, wirusy, wywierają zgubny wpływ na błonę śluzową. Błona śluzowa chroni przed nagłymi zmianami temperatury o kilkanaście stopni określone grupy lipidów (tłuszczy), stale krążące we krwi.

W błonie śluzowej zachodzą intensywne procesy regeneracyjne. Jeśli z powodu wychłodzenia lub innych przyczyn (na przykład z powodu problemów w odcinku piersiowym kręgosłupa) dojdzie do zmniejszenia koncentracji lipidów we krwi lub zostanie zakłócone zaopatrzenie oskrzeli w krew, możliwości regeneracji są niewystarczające do zachowania trwałości błony śluzowej. Zwiększy się jej przepuszczalność i organizm zareaguje na inwazję ciał obcych procesem zapalnym.

Lecząc zapalenie oskrzeli należy unikać kontaktu z chłodnym powietrzem i źródłem infekcji. Konieczne jest racjonalne odżywianie, głównie jeśli chodzi o spożycie tłuszczów. Zabiegi terapii wibroakustycznej poprawią ukrwienie oskrzeli i przyczynią się do oczyszczenia krwi. Terapia stosowana jest w celu skrócenia czasu leczenia i zapobieżenia komplikacjom, a także w celu wzmocnienia efektu leczniczego po zakończeniu leczenia. Najkorzystniej jest rozpocząć leczenie przy pojawieniu się pierwszych oznak choroby. Przy ostrej formie choroby konieczne jest zastosowanie środków przeciwzapalnych.

Lista placówek medycznych, w których można poddać się kuracji wibroakustycznej (z użyciem Vitafonu)


Czytaj więcej

Komentarze (3)
jeszcze jedna przyczyna
1 niedziela, 13 marca 2011 03:38
eliza
Najgorszy wpływ mają papużki faliste, oprócz innych chorób, które mogą powodować to ich odchody są alergenem!! Jako dziecko miałam bronchit, kiedy zdechła jedna papuga, a drugą rodzice oddali do sklepu - od razu moje kłopoty z oddychaniem skończyły się raz na zawsze.. Jeszcze jedna ciekawostka jestem 1956 rocznik, miała wujka lekarza, kiedy miałam 4 lata miałam bronchit, wujek załatwił mi skierowanie i chodziłam z mamą do gazowni, gdzie śmierdziało gazem 2 razy w tygodniu, przez 2 miesiące po 30-40 min. wyleczyłam się.. gdyby jeszcze nie było w domu tych papug -albo gdyby klatka nie była w nocy blisko mnie, [kupki byłyby sprzątane] wogóle może bym nie zachorowała.. w tamtych latach, wiele osób śmiało się z wujka,że jak znachor wymyślił gazownię, jako sposób leczenia.. ale się powiodło.. wujek jak zmarł kilka lat temu był to profesor, doktor, habilitowany i miał wydane mnóstwo książek naukowych..
Bronchit w moim przypadku
2 poniedziałek, 04 czerwca 2012 16:39
Kacper
Ja podobno jestem chory na Bronchit od urodzenia, jakoś nie miewam żadnych problemów poza szybkim męczeniem się, dodam iż palę papierosy oraz marihuanę i mam się świetnie :) dodam również że urodziłem się w roku 1994.
bronchit
środa, 26 września 2012 21:53
indyk
W wieku 18 lat to każdy był super zdrowy i silny. Teraz masz się świetnie, ale jak będziesz miał 30 lat to będziesz schorowanym wrakiem człowieka i będziesz płakał nad swoim losem i nad tym, że jesteś słabszy od innych, a choroby słabszych atakują częściej.
bronchit u 6 m-ca dziecka
3 wtorek, 12 lutego 2013 11:00
ania
u mojego dziecka stwierdzili bronchit w szpitalu zotawili nas na obserwacji i przez dwie doby podczas snu spadala mojemu dziecku saturacja musial miec podawany tlen . niv poza tlenem nie dostawaw ani jednego lekarstwa . czy to wystarczy do wyleczenia dziecka ?

Dodaj swój komentarz

Imię:
Twój email:
Temat:
Komentarz (Mozesz używać HTML'a):