Zapalenie stawów i artretyzm

Przytłaczająca większość ludzi w wieku powyżej 45 lat odczuwa problemy ze stawami. U niektórych ręce tracą swoją funkcjonalność ruchową, dłonie są mniej sprawne, innym ciężko jest schodzić po schodach i chodzić w ogóle.

Istnieje wiele chorób stawów. Omówimy te, w nazwie których pojawia się termin „artretyzm” lub „zapalenie stawów”, o ile ich leczenie z wykorzystaniem

terapii wibroakustycznej realizowane jest jednakowo – poprzez poprawę krążenia krwi w obszarze stawów, a także poprzez poprawę właściwości tej krwi.

artretyzm

W stawach bardzo intensywne są procesy zużywania się i odpowiednio regeneracji (odbudowy) tkanek. Wraz z krwią żyłami ze stawu usuwane są efekty jego „działalności” – złogi, zaś z krwią tętniczą dostarczane są pierwiastki odżywcze, enzymy i regulatory. Szczególne miejsce w biomechanice stawu przypisuje się płynowi stawowemu, który jest substancją smarującą, funkcjonującą między bezustannie trącymi o siebie częściami stawu. Szybkość regeneracji i intensywność produkcji płynu zależy od właściwości krwi i efektywności krążenia. W wyniku pogorszenia się krążenia krwi składniki wapniowe, napływające wraz z krwią dla regeneracji tkanek nie są w pełni przyswajane, co prowadzi do ich odkładania się na ich powierzchni, zwłaszcza w obszarach mikropęknięć, tworząc nierówności. Jeśli dochodzi do tego w stawie, ścieralność tkanki wzrasta. Wzrost ścieralności tkanki przy jednoczesnym obniżeniu prędkości regeneracji prowadzi do kumulacji defektów i rozwoju procesów zapalnych – zapalenia stawów, który stopniowo przekształca się w artretyzm – przewlekłą chorobę stawów. Nie będziemy mówić o szczegółach tego złożonego procesu. Oczywiste jest, że w takiej sytuacji organizm nie poradzi sobie samodzielnie. Jeśli staw nie będzie leczony, z czasem mogą w nim zajść nieodwracalne procesy. Wtedy pomóc może tylko ingerencja chirurgiczna. Dlatego też przez rozpoczęciem leczenia zapalenia stawów lub artretyzmu koniecznie należy się skonsultować ze specjalistą, aby określić stadium choroby.

Celem terapii z wykorzystaniem urządzenia wibroakustycznego Vitafon jest nie tylko przywrócenie krążenia krwi w stawie. Należy zlikwidować proces zapalny, poprawić parametry krwi, przyspieszyć procesy regeneracyjne i odbudować możliwość samoregulacji zaopatrzenia stawu w krew.

W jaki sposób można poprawić parametry krwi? Oprócz diety i terapii farmakologicznej bardzo ważna jest poprawa pracy nerek i nadnerczy. Dlatego przed przystąpieniem do leczenia stawów zalecane jest przeprowadzenie 1-2 terapii w obszarze nerek. Działanie mikrowibracji na tę część ciała poprawie funkcjonowanie nerek i przygotowuje organizm do intensywnego leczenia. Następnie, podczas leczenia stawów nóg, należy przeprowadzić kurację w obszarze lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, lub, w przypadku leczenia stawów rąk, w odcinku szyjnym kręgosłupa. Dopiero potem można rozpocząć leczenie stawu. Wtedy bezpośrednio przed zabiegiem należy posmarować obszar stawu środkiem przeciwzapalnym. Zabieg będzie wtedy znacznie bardziej efektywny.

Na początku zaleca się leczenie jednego, najbardziej chorego stawu urządzenie wibroakustyczne należy umieścić na najrówniejszy obszar stawu, starając się, aby jak najściślej przylegały do ciała.

Podczas leczenia stawu masaż obszaru nerek jest kontynuowany, przy czym czas zabiegów, przeprowadzanych w obszarze stawu powinien być podobny do tego, który realizowany jest w obszarze nerek, ponieważ równocześnie z poprawą krążenia krwi w chorym stawie zwiększa się także ilość złogów w krwi. Organizm nie może dopuścić do tego, aby krew była zanieczyszczana przez efekty regeneracji. Jeśli zaś krew nie zdąża się oczyścić, prędkość tej regeneracji ulegnie obniżeniu. Wtedy wszelkie wysiłki, zmierzające do poprawy krążenia krwi w stawie spełzają na niczym. I na odwrót – poprawa funkcjonalności nerek przyczyni się jednocześnie do zwiększenia tempa regeneracji. Dlatego też już od pierwszej kuracji, polegającej na oddziaływaniu urządzeniem Vitafon na obszar nerek, rozpoczyna się leczenie chorego stawu. Wszelkie próby poradzenia sobie z zapaleniem stawu i artretyzmem bez działań w obszarze nerek będą mało efektywne.

Pod wpływem terapii wibroakustycznej w stawie rozbijane są złogi solne. Duża ich część przenika do tkanki kostnej, wzmacniając ją i wygładzając jej powierzchnię. Jednocześnie stymulowane jest wydzielanie mazi – płynu stawowego, co prowadzi do mniejszego obciążenia i narażenia na uszkodzenia stawu.

Aby nie przeciążać zbytnio organizmu, czas trwania jednego zabiegu, obejmującego oddziaływanie na kilka obszarów, nie powinien przekraczać 50 minut. Nie należy także leczyć kilku stawów jednocześnie. Można za to leczyć przeciwległe stawy po kolei, kontynuując codzienną stymulację obszaru nerek. Wtedy czas kuracji ulega wydłużeniu.

Aby przywrócić funkcjonalność stawu, należy przez niego „przepompować” odpowiednią ilość krwi. Jaka to ilość – zależy to od czasu trwania choroby i od jakości samej krwi. Nie ma możliwości wyleczenia przewlekłej choroby w jednej chwili, podczas jednego zabiegu. Szybko można pozbyć się bólu, jeśli pojawił się on niedawno, w efekcie kontuzji lub nagłego ruchu. Do wyleczenia przewlekłego zapalenia stawów lub artretyzmu potrzebne są miesiące, chociaż zauważalne efekty przyniosą już pierwsze 2 tygodnie.

Ludzie cierpiący z powodu chorób stawów powinni pamiętać, że wychłodzenie nóg i stawów jest czynnikiem nie tylko zwiększającym ryzyko zachorowania, ale także komplikującym proces leczenia. Dlatego chore stawy powinny być chronione przed chłodem. Należy także stosować się do zaleceń, dotyczących odżywiania.

Chory staw nie powinien być unieruchomiony, ponieważ tkanki w procesie odbudowy powinny przystosowywać się do realnych warunków. Nie należy jednak doprowadzać do przeciążenia stawu, aby uniknąć kolejnych obrażeń. Ruchy w stawie powinny być powolne i płynne. Prosimy nie podnosić i nie przenosić ciężkich przedmiotów. Jeśli chore są stawy nóg, należałoby w pierwszym tygodniu zmniejszyć ich obciążenie, wynikające z wagi ciała. Trzeba wtedy więcej leżeć, a ćwiczenia fizyczne wykonywać w pozycji leżącej, przy czym powinny być one proste i imitować ruchy, które naturalnie człowiek wykonuje. Obciążenie stawów należy zwiększać stopniowo. Obuwie powinno być luźne. Przy wchodzeniu, i przede wszystkim podczas schodzenia ze schodów, niech Państwo korzystają z poręczy, a na ulicy z laski. W przypadku zaatakowania innych stawów, prosimy stosować tę samą zasadę – zmniejszyć ich obciążenie, zwłaszcza w pierwszym etapie leczenia.

Czasami podczas leczenia u osób, cierpiących na nadciśnienie, może dojść do podwyższenia ciśnienia. W takim przypadku konieczne jest sprawdzenie zgodności ze schematem leczenia oraz czy w nerkach nie rozpoczął się stan zapalny. W tym ostatnim przypadku (na przykład przy kamicy nerkowej) konieczne jest przeprowadzenie kuracji nerek i dopiero potem leczenie stawu.

Lista placówek medycznych, w których można poddać się kuracji wibroakustycznej (z użyciem Vitafonu)


Czytaj więcej